Lietuvos kartingo sporto legendos: Romualdas Ščiuckas

Grįžti atgal
Publikuota: 2014.06.11

Kas bendro, tarp Europos kartingų trasas šturmuojančio Roko Baciuškos ir jau garbaus amžiaus vyro vis dar plušančio garažėlyje prie Smalininkų kartodromo? Panašu, jei ne jau į aštuntą dešimtį įžengęs Romualdas Ščiuckas, jaunasis Baciuška vargu ar būtų užsikrėtęs automobilių sporto virusu. Nes kadaise iš Kauno į Tauragę persikėlęs R. Ščiuckas sugebėjo Tauragės kraštą paversti vieta, kur kartingų sportas tapo siekiu vos ne kiekvienam berniūkščiui.

Visus Romualdo Ščiucko titulus būtų gana sunku išvardinti. Jis – 1971, 1972, 1977, 1979 metų Lietuvos kartingų čempionas, treneris, už nuopelnus Lietuvos sportui apdovanotas Sporto garbės komandoro ženklu. Viskas prasidėjo, kai prieš nepilnus 45-is metus šis vyras iš Kauno atsikraustė į Tauragę. Tuometinėje Tauragės jaunųjų technikų stotyje jis pradėjo dirbti su kartingais ir gabiais jaunuoliais.

„Aš sporte jau 54-i metai. O man dabar jau 73-i eina. Tauras (treneris Taurimas Staniulis, taip pat Lietuvos kartingo legenda) su mano priežiūra važinėjo šešių pavarų mopedu, vėliau kartinguose sužibėjo. Jis čia, pas mane į rūsį, atėjo treniruotis būdamas aštuonių metų. O dabar šiam vyrui virš 50-ies, jis pats yra nuostabus kartingo pedagogas.“ – apie savo jaunystę pasakoja R. Ščiuckas.

1976 metais R. Ščiuckas pradėjo dirbti Smalininkų technikume. O 1980 metais Smalininkuose pradėjo veikti kartodromas. Jis buvo vienas iš moderniausių tuometinėje Sovietų Sąjungoje. Ir Romualdas iš karto tapo jo siela.

„Aš per du metus 16 kandidatų į sporto meistrus paruošiau čia technikume. Aš kovinis buvau. Atsimenu, Maskvoj einant pas valdžią į kabinetus koją į tarpudurį kišdavau, kad prieš nosį kokio svarbaus pono durys neužsitrenktų. Taip pat ir Leningrade (dabartinis Sankt Peterburgas, red. pastaba) į kartingų gamyklą braudavausi. Bet kartingus gaudavau. Nes kitaip viskas buvo. Prašyt, maldaut ir kovoti dėl jų reikėjo. Bet jaunas buvau, įžūlus. Prasimušdavau.“ – apie senus laikus pasakoja treneris.

Išvardyti visiems Romualdo Ščiucko apdovanojimams ir pasiekimams prireiktų nemažai laiko. Kartingų sportas lydėjo ir lydi šį vyrą visą gyvenimą. 1980-aisiais jis paskirtas Lietuvos kartingų rinktinės, kuriai su pertraukomis vadovavo iki 1990 metų, treneriu.Kadaise žinomas lenktynininkas, daugkartinis Lietuvos ir Tarybų Sąjungos kartingų čempionatų prizininkas šiandien žinomas kaip ypač reiklus šio sporto treneris ir meistras. Beje, paklaustas ką daryti, kad jaunuoliai domėtųsi kartingų sportu, treneris treneris atsakė labai paprastai:

„Viskas čia gana paprasta. Iš pradžių visus juos reikia tiesiog užkrėsti automobilių sporto virusu. Kai žmogus jau pasineria į šią sritį – kelio atgal jau nėra. O tuomet ir lipdai iš tokių berniukų trasų meistrus.“ – sako R. Ščiuckas.

Smalininkų kartodrome R. Ščiuckas pluša ir šiandien. Beje, preš keletą metų atnaujintoje trasoje jau kitą savaitgalį vyks trečiojo Lietuvos kartingo čempionato etapo varžybos. Birželio 21-22 dienomis čia vėl kausis greičiausi Lietuvos kartingo meistrai, o Lietuvos kartingo legenda Romualdas Ščiuckas, kaip ir prieš tris dešimtmečius, kamputyje prie žiūrovų tribūnų stebės, kokiomis trajektorijomis iš paskutinio posūkio į finišo tiesiąją skrieja lenktynininkai.

 

Romualdas_Sciuckas_old Romualdas_Sciuckas_small

LIETUVOS KARTINGO ČEMPIONATO rėmėjas